Rejestracja, 登録

To jest twój pierwszy wpis. これはあなたの最初の投稿です

Zarejestruj się. 登録

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/unia-europejska-ma-umowe-handlowa-z-japonia/7kkg9kj

Na historycznej umowie skorzysta też Polska
Początkowo porozumienie miało być podpisane w ubiegłym tygodniu w Brukseli, ale szczyt UE-Japonia został przełożony ze względu na powodzie, które nawiedziły Kraj Kwitnącej Wiśni.
– Wysyłamy jasny sygnał, że wspólnie sprzeciwiamy się protekcjonizmowi – powiedział Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Japonii Shinzo Abem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.
„Dziennik Gazeta Prawna” – powołując się na szacunki Konfederacji Lewiatan – szacuje, że po wejściu w życie umowy polski eksport do Japonii może wzrosnąć o 10 proc. Dziennik dodaje, że zniesione zostaną cła na 90 proc. produktów rolno-spożywczych, a także obostrzenia dotyczące eksportu do Japonii wieprzowiny, której zbyt na tym rynku utrudniały 43-proc. cło i skomplikowane procedury. Obowiązujące dziś 38,5 proc. cła na wołowinę mają zostać obniżone do 9 proc. w ciągu 15 lat – czytamy w „DGP”.
Na umowie skorzystają też producenci win i napojów alkoholowych, bo zniesione zostaną obowiązujące do tej pory cła w wysokości 15 proc. Porozumienie zniesie też utrudnienia w dostępie europejskich firm do rynku zamówień publicznych, czym mogą być zainteresowani dostawcy taborów w transporcie kolejowym i miejskim.

error: Content is protected !!